Vides aktīvisti Saeimas deputātiem dāvina atklātnes ar “NĒ Visaginas AES”

2012.gada 19.jūnijā visi 100 Saeimas deputāti saņēma neparastu dāvanu – kāda skolēna zīmētu atklātni, kurā protestēts pret Visaginas atomelektrostacijas būvniecību. Atklātnes tika pasniegtas tieši dienā, kad Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas apsprieda jautājumu par Visaginas AES būvniecību un Latvijas sarunām ar Lietuvu saistībā ar šo projektu. Tāpat tieši šajā dienā, 19.jūnijā, Lietuvas Seims otrajā lasījumā apstiprināja likumu par atomelektrostaciju. Atklātni parakstījusi kustība “Zaļā brīvība”, Latvijas Zaļā kustība, “Zemes draugi”, Ozolsalas VAK nodaļa, kā arī Jēkabpils Latviešu biedrība un citas organizācijas, uzskatot atomelektrostacijas celtniecību gan par dārgu, gan bīstamu projektu.

Līdz šim Visaginas AES iecere gan Lietuvā, gan Latvijā vērtēta visai pretrunīgi, jo Lietuvas zaļās kustības uzstājušās pret to, rosinot rīkot referendumu, arī Latvijas vides aizsardzības speciālisti un pievienojušies viņu viedoklim. Vērtējot vakardien notikušās komitejas sēdes gaitu un deputātu paziņojumu par viedokļa izteikšanu deklarācijā, nevalstiskās organizācijas, kuras parakstīja atklātni, secina: kaut arī ir pietiekami daudz argumentu pret Visaginas AES būvniecību, patlaban pat netiek apsvērta iespēja, ka ka mūsu valsts varētu nepiedalīties šajā projektā. Drīzāk rodas priekšstats, ka tas, kas biedē katru veselīgi domājošu Latvijas iedzīvotāju, proti, Visaginas AES atrodas tikai pārdesmit kilometru no mūsu valsts robežas. Jau esam piedzīvojuši Ignalinas AES ietekmi pierobežas rajonos. Pēc Fukušimas traģēdijas vairs nav nekādu ilūziju par drošību, jo 100 procentu apmērā to nevar garantēt neviens.

Taču izskatās, ka valsts vīriem šobrīd rūp tikai ekonomiskie riski. Tomēr, ja notiks nelaime, nekādi ekonomiskie ieguvumi un nekāda nauda nespēs glābt dzīvību uz Zemes. Tāpēc šis Latvijas skolēna zīmējums ir kā atgādinājums, kas apelē pie likumdevēju sirdsapziņas – pirms ielaisties šajā avantūrā, uz mirkli padomāt, ar ko mēs riskējam.

(Informāciju sagatavoja Jēkabpils Latviešu biedrība)