Labas tradīcijas sākums Talsos

Zemes dienai veltītie vides objekti ceļos uz Rundāles novadu

/”Talsu Vēstis” 201.20.04. E.Lācis/

17. aprīlī, spītējot lietum un vēsam vējam, pie Talsu novada pašvaldības administratīvā centra tika atklāta vides objektu izstāde “Visa dieva radībiņa saulītē līgojās”. Tā veltīta Pasaules Zemes dienai un tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu un Latvijas Zaļo kustību. Vides objektu autori ir 80 bērni un jaunieši no vairākām Talsu novada skolām, Kolkas pamatskolas un Talsu novada bērnu un jauniešu centra. Darbi būs apskatāmi līdz 10. maijam, pēc tam tie pārcelsies uz Rundāles novadu.
Izstāde radusies pateicoties starpnovadu konkursam, kura mērķis ir veicināt bērnu un jauniešu radošo spēju attīstību, iniciatīvu izteikt sevi ar vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izteiksmes līdzekļiem, rosināt interesi par Latvijas dabu, tās daudzveidību un saglabāšanu.

Dalībnieku veikums ir iespaidīgs un ar dziļāku jēgu. Tā, piemēram, no Kolkas pamatskolas, kas savā domāšanā un pārliecībā ir zaļa priežu mežu un un jūras viļnu ieskauta ekosklola, pie kuras jau 12 gadus plīvo Zaļais karogs, caur zemi atlīduši trīs tārpiņi. Tie ar piketu “Nededziniet mūsu mājas!” vēršas pret cilvēku bezatbildīgo rīcību, kuri nekopj laukus, bet dedzina pērno zāli, iznīcinot visu dzīvo radību. Savukārt, netālu ganās skaistas pērļu vistiņas, kuras veidojuši Talsu novada bērnu un jauniešu centra plastikas pulciņa dalībnieki.
Šie putni kādreiz Latvijas teritorijā ieceļojuši no Āfrikas un šeit jūtas ļoti labi. Tā ir līdzība ar cilvēkiem, kuri pie mums ierodas no vissas pasaules. Bet vai tie būs mūsu draugi vai baiļu un nemiera avots? Par šo smago tēmu var runāt arī šādi. Vai varam secināt – katrs esam Dieva radībiņa?
Blakus no zemes izrušinājušies bērnu un jauniešu centra keramikas pulciņa veidoti kurmīši, kuri ir gatavi pavasara talkai. Ar šiem dzīvniekiem necīnās mazdārziņu vai privātmāju saimnieki, bet tie ir čakli un braši labiekārtošanas darbos, lai pilsēta kļūtu skaistāka. Keramikas pulciņš arīdzan izveidojis vairākas maskas, kuras piestiprinātas pie parka kokiem, iztēlojoties, kādas varētu izskatīties koku dvēseles.

Kādā kokā no Talsu pamatskolas rokdarbu pulciņa atlidojis Laimes putns ar novēlējumu – lai lai putns sargā, sniedz zināšanas un gudrību! Bet koka otrā pusē uzradies zirnekļa tīkls. Parasti zirnekļatīkls vēsta par nekārtību, bet šis ir laba klimata vēstnesis.

Izstādē apskatāmas Talsu 2. vidusskolas kokapstrādes pulciņa veidotas latvju spēka zīmes, bērnu un jauniešu centra vizuālās mākslas pulciņa uz koka ripām gleznoti kukainīši, kas gozējas saulē, Pūņu pamatskolas rokdarbu pulciņa veidota iespaidīga izmēra pienene, tauriņu deja, ko gatavojuši bērnu un jauniešu centra stikla mākslas pulciņa dalībnieki, un pat mazs bišu namiņš, kas tapis Virbu pamatskolas vizuālās mākslas un kokapstrādes pulciņu darba rezultātā.

“Milzīgs paldies bērniem un skolām, kas iesaistījās un aktīvi piedalījās ar skaistajiem mākslas darbiem. Man liels prieks, ka Talsos atkal jau kaut kas notiek pirmo reizi un ka tā ir Zemes diena, ko organizējam kopā ar fantastisko Talsu novada bērnu un jauniešu centra komandu. Man īpaši liekas svarīgi, ka mēs aizdomājamies, cik ļoti katrs esam būtisks visā lielajā pasaules ekosistēmā un cik mēs esam svarīgi šai zemei kā tādai!”atklājot Zemes dienu, minēja Latvijas Zaļās kustības priekšsēdētājs Jānis Matulis.

“Zemes diena pirmo reizi tika atzīmēta 1970. gadā, šis ir 38. gads, kad visā pasaulē svin šo dienu. Gribētu aicināt jūs izteikt skaistās emocijas un labās domas ne tikai šādos ļoti skaistos objektos, kas ir labas tradīcijas sākums Talsos, bet arī padomāt, ko mēs varam darīt, lai mazinātu ekoloģiskās problēmas. Un padomāt – kas es pats esmu šajā zemē? Ko varu darīt, lai uzlabotu dzīvi uz šīs Zemes. Man ļoti gribētos, lai ieklausāties pamatīgos un svarīgos kādas indiāņu cilts vecākā vārdos – “Tikai tad, kad pēdējais koks būs nocirsts, tikai tad, kad pēdējā zivs būs noķerta, tikai tad, kad pēdējā upe būs sagandēta, tikai tad cilvēks sapratīs, ka naudu nevar ēst.” Tā kā nauda tiešām valda pār pasauli un ir diezgan liels drauds mums un ekosistēmai, ceru, ka jaunā paaudze to sapratīs daudz labāk un šo pasauli veidos labāku. Man ļoti gribētos aicināt katru padomāt, ko mēs varam labāk darīt, lai mūsu zemeslode labāk elpotu, dzīvotu, “ uzsvēra J.Matulis.
Talsu novada bērnu un jauniešu centra vadītāja Doloresa Lepere pauda īpaši lielu prieku par dalībnieku ieguldīto darbu: “Tik skaista izstāde tiešām nav bijusi, jo tas nav viegli – radīt āra objektu. Skaists mākslas darbs ir tikai viena daļa, bet šo mākslas darbu uzdevums ir turēties nesabojātiem ne tikai pāris nedēļu, bet arī nokļūt līdz Rundāles novada Mazmežotnes muižai.Turēties tur visu vasaru lietū, vējā, saulē un pēc tam, es ceru, atceļot atpakaļ uz Talsiem. Tas jūsu darbiņiem ir liels uzdevums.Zinu, ka citi novadi nav šo izstādi sagatavojuši. Talsi var lepoties ar tādiem pedagogiem un audzēkņiem, kādi esat jūs. Tas ir gods, ka varam šajā izstādē pateikt vēlreiz paldies zemītei, pa kuru staigājam!”